Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Słabnący Atlas

25 stycznia 2003 | Publicystyka, Opinie | JD
źródło: Nieznane

Ożywienie na świecie zależy od stanu gospodarki amerykańskiej, ale jej perspektywy nie są najlepsze

Słabnący Atlas

J. BRADFORD DELONG

Żeby na świecie mogło pojawić się solidne ożywienie gospodarcze, Ameryka musi ponownie odgrywać rolę "importera ostatniej instancji" na skalę globalną. Jeśli jej gospodarka będzie nadal słaba, żaden kraj nie będzie w stanie doprowadzić do przełamania obecnego bezruchu ekonomicznego. Wprawdzie ostatnio pojawiają się opinie, że Japonia znów staje na nogi, ale trudno je uznać za uzasadnione, gdyż w minionej dekadzie zbyt wiele było pod tym względem rozczarowań i za często mieliśmy do czynienia z pseudoożywieniem w tym kraju.

Podobne rozczarowanie może dotyczyć Europy. Prognozy tempa wzrostu w Europie wciąż są korygowane w dół - takie przewidywania stają się tym bardziej prawdopodobne, że być może europejskie rządy zdecydują się na jednoczesne obniżanie wydatków i podwyżki podatków - po to, by sprostać wymogom paktu stabilizacji i wzrostu. Co więcej, wygląda na to, że Europejski Bank Centralny nie będzie w tym przypadku pomocny, z uwagi na kajdanki (które zresztą sam sobie nałożył) w postaci celu inflacyjnego. Z kolei tzw. nowe rynki nie są jeszcze na tyle duże, by...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2832

Spis treści

Wyprawa na K2

Zamów abonament