Solidarność 1863
Solidarność 1863
Pieczęć Rządu Narodowego z 1863 roku z orłem, Pogonią i św. Michałem Archaniołem, symbolami Polski, Litwy i Ukrainy
"Nie musi się mieć nadziei na zwycięstwo, by zacząć, ani odnosić sukcesów, by wytrwać". Każde holenderskie dziecko zna te słowa, przypisywane Wilhelmowi Orańskiemu, twórcy niepodległości Niderlandów. Czy wśród tych sześciu tysięcy powstańców, którzy sto czterdzieści lat temu, w mroźną styczniową noc zaatakowali w 33 miejscach garnizony stutysięcznej armii rosyjskiej, wielu myślało tak samo?
Sądzę, że znaczna większość - choć bynajmniej nie wszyscy członkowie komitetu centralnego, przekształconego niebawem w podziemny rząd narodowy - żywiła nadzieję, że walka będzie zwycięska. Ale czyny tych kilkudziesięciu tysięcy, którzy w ciągu następnych miesięcy zasilili szeregi powstańcze, potwierdziły treść drugiej części zdania Orańczyka: nie było sukcesów, była wierność i gotowość do ofiary. Również dziesiątki tysięcy cywilnych działaczy podziemia, tak samo narażonych na śmierć lub katorgę (o konfiskacie rodzinnego majątku nie mówiąc), nie kierowały się wizjami posad, władzy czy zysku, ale...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta