Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przywołaj gwiazdę prawdziwą

25 stycznia 2003 | Plus Minus | JM

O RELIGIJNOŚCI HERBERTA

Przywołaj gwiazdę prawdziwą

Prawdziwą nadzieję widzi w chrześcijaństwie. Zarówno pierwsze, archetypiczne morderstwo, czyli zabicie Abla, jak obecne zdziczenie społeczeństw bierze się z grzechu pierworodnego. Stąd konieczność ustawicznego badania źródła.

Zbigniewa Herberta nie należy podejrzewać o nadmierną ortodoksyjność katolicką. Na czym polegały jego problemy? Przede wszystkim nie lubił systemów zamkniętych - stąd jego brak entuzjazmu dla tomizmu. Ponadto, ciężko mu było zaakceptować raj, w którym nie ma miejsca dla żywej materii, bo jego miłość do ludzi i rzeczy, zachłanność zmysłowego kontaktu ze światem była niezmierna. Ale największy kłopot sprawiało mu uznanie jednoczesnej wszechmocy i dobroci Boga. Wśród ludzi, którzy przeżyli hekatombę hitlerowsko-stalinowską, było to zwątpienie dość częste. Typowe jest też powolne odchodzenie od tego sporu. Wraz z upływem lat malała pretensja poety do Pana Boga o nieczułość na dolę człowieka. Jednocześnie rosło współczucie dla Jezusa - Syna Człowieczego, cierpiącego, zdradzonego jak pokolenie Herberta.

Powtórka z Wielkiej Improwizacji

Wiele lat temu Paweł Lisicki w szkicu "Puste niebo Pana Cogito" postawił tezę o niechrześcijańskiej wymowie świata Herberta i umieścił go w dłuższym spisie twórców "wydziedziczonych"...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2832

Spis treści

Wyprawa na K2

Zamów abonament