Druga Krzyżowa
Fundacja sztynorcka: zdrada narodowa czy lokomotywa rozwoju regionalnego? Spór o przyszłość zabytkowego pałacu czy o przyszłość bezrobotnej gminy?
Druga Krzyżowa
Andrzej Kaczyński
Wielkie są plany wobec pałacu Lehndorffów w niegdyś wschodniopruskim, obecnie mazurskim Sztynorcie Wielkim. W wymiarze międzynarodowym -- miała tu powstać druga Krzyżowa: symbol pojednania polsko-niemieckiego i miejsce budowy przyszłych, nowych stosunków między oboma narodami. W skali lokalnej odnowiony pałac, najokazalszy przykład arystokratycznej rezydencji w Prusach Wschodnich, miałby się stać turystycznym centrum Krainy Wielkich Jezior i podstawą ekonomicznej pomyślności regionu. Na razie na przeszkodzie tym planom stanęły przeszkody formalnoprawne, i te powinny być najłatwiejsze do pokonania. Po wtóre -- niebotyczny koszt remontu. I na to znalazł się ochotnik. Po trzecie -- niepewność, czy jest to biznesplan zapewniający sukces; tego nie sposób sprawdzić inaczej niż w praktyce. A po czwarte, i najtrudniejsze -- niezgoda.
Droga do rejestracji, co najmniej tak długa, jak nazwa: Polsko-Niemiecka Fundacja Sztynorcka -- Akademia Rozwoju Regionalnego -- Współpraca dla Przyszłości, zaczęła się tworzyć w listopadzie 1992 roku. W czerwcu 1993 roku złożyła statut w warszawskim sądzie rejestrowym. W listopadzie ubiegłego roku nadeszła ostateczna...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta