Do szokowej terapii brakuje tylko nazwy
Do szokowej terapii brakuje tylko nazwy
Rozmowa z Wiktorem M. Pynzenykiem, wicepremierem Ukrainy odpowiedzialnym za sprawy gospodarcze
Od chwili odzyskania niepodległości 3 lata temu, Ukraina przeżyła wiele prób reform. Dlaczego obecna miałaby się powieść?
Poprzednio nie przeprowadzono transformacji na serio, ponieważ nie było polityka, który chciałby wziąć na siebie ryzyko, związane z nieuniknionym pogorszeniem się sytuacji części społeczeństwa w pierwszym etapie realizacji reform. Dziś człowiekiem takim okazał się prezydent Ukrainy, Leonid Kuczma. Nie chodzi tu zresztą o reformę, ale niemal natychmiastową zmianę całego systemu gospodarczego. Program przemian został opracowany przy wsparciu MFW w zaledwie 3 miesiące. Od pierwszego stycznia uwolniliśmy wszystkie ceny, znieśliśmy dotacje do przedsiębiorstw, zliberalizowaliśmy system eksportowy i doprowadziliśmy do faktycznej unifikacji oficjalnego i czarnorynkowego kursu karbowańca. W ciągu ostatnich kilku tygodni mamy nawet do czynienia, po raz pierwszy od 1991 r. , z realną aprecjacją ukraińskiej waluty. Udało nam się także zamknąć ub. rok deficytem 9, 5 proc. PKB, a nie jak planowaliśmy -- 10 proc. W przesłanym do parlamentu projekcie budżetu na br. deficyt ma wynieść już tylko 5 proc. PKB, zaś wydatki na wojsko -- 3,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta