Pretekst do turystyki zagranicznej
Pretekst do turystyki zagranicznej
Rozmowa z prof. Jerzym W. Borejszą, historykiem, dyrektorem Stacji Naukowej PAN w Paryżu
Spędził pan ponad dziesięć lat w Europie Zachodniej. Jak w pana oczach wygląda polska polityka naukowa za granicą?
Zorganizowane, wspierane planowo i instytucjonalnie kontakty naukowe i promocja nauki polskiej powinny być związane z konsekwentną i spójną polityką zagraniczną. Nie istnieje, moim zdaniem, polska naukowa polityka zagraniczna. Pogłębia się dysonans między nami a tymi, którzy ją posiadają (Niemcy) lub usiłują spójnie zorganizować (Węgrzy) .
Istnienie takiej polityki i właściwa jej realizacja jest jednym z istotnych elementów, które zadecydują o wiarygodności naszej polityki zagranicznej, w tym np. o wielokrotnie deklarowanej woli wejścia Polski do Unii Europejskiej.
Dla zaistnienia takiej polityki konieczne są -- co najmniej --uzgodnione wspólnie jej założenia i ich realizacja przez PAN, KBN, MEN i MSZ; ich wspólne występowanie, wzajemna informacja i kontrola poczynań. Brak takiego współdziałania szkodzi nie tylko każdej z tych instytucji osobno, ale obniża prestiż i wiarygodność RP na forum międzynarodowym.
Europy nie obchodzą racje i spory występujące między PAN, KBN czy MEN. Źle o nas świadczy fakt, że obecność za granicą ludzi zarządzających nauką polską...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta