Akcyza ciągle za wysoka
Akcyza ciągle za wysoka
Wykres
W branży spirytusowej uda się prawdopodobnie sprywatyzować wszystkie 21 spółek, chociaż większość z nich przynosiła znaczące straty. Do uzyskania pełnej konkurencyjności z firmami unijnymi niezbędna jest jednak dalsza obniżka akcyzy.
Chociaż produkcja alkoholi na całym świecie zaliczana jest do najbardziej rentownych, to w naszym kraju od kilku lat ponosiła straty. Pod koniec 2001 r. spośród 21 Polmosów w dobrej kondycji były tylko 3 (w Białymstoku, Poznaniu i Zielonej Górze), kolejne 4 miały niewielki zysk, dalsze 4 - wynik oscylujący wokół zera, a 10 było "na minusie". Plan prywatyzacji branży nie był realizowany, gdyż nie było chętnych do zakupu zakładów.
Nie było zainteresowanych Polmosami
- Z analizy rynku wynikało, że mamy jedną z najwyższych stawek akcyzy w Europie i to ona właśnie doprowadziła do tego, że Polmosy miały złe wyniki - mówi Tadeusz Steckiewicz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa. W cenie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta