Vademecum Rzeczpospolitej - Wypadki przy pracy i choroby zawodowe: Rozdział I: Jak ustalić składkę; Rozdział II: Jakie świadczenia
Jak ustalić składkę Powrót na stronę tytułową
Od 1 stycznia 1999 r. do końca 2002 r. wszyscy płatnicy opłacali jednakową składkę na ubezpieczenie wypadkowe bez względu na rodzaj prowadzonej działalności i częstotliwość występowania wypadków przy pracy. Od 1 stycznia 2003 r. składka wypadkowa jest zróżnicowana, a jej wysokość zależy od liczby ubezpieczonych wypadkowo w danej firmie oraz od rodzaju prowadzonej działalności. Płatnicy (a więc pracodawcy, zleceniodawcy itd.) muszą ją ustalić samodzielnie, zgodnie z zasadami nowej ustawy wypadkowej.
I. Za kogo płacić
Składkę wypadkową płatnicy odprowadzają w jednakowej wysokości za wszystkich rozliczanych przez siebie ubezpieczonych wypadkowo. Najważniejsze jest zatem ustalenie, kto jest objęty takim ubezpieczeniem. I tak ubezpieczeniu wypadkowemu podlegają:
- pracownicy,
- członkowie rolniczych spółdzielni produkcyjnych i spółdzielni kółek rolniczych,
- osoby wykonujące pracę na podstawie: umowy zlecenia; innej umowy o świadczenie usług, do której - zgodnie z art. 750 kodeksu cywilnego - stosuje się przepisy o zleceniu; umowy agencyjnej, a także osoby współpracujące z ww. osobami, jeżeli umowy te są wykonywane w miejscu prowadzenia działalności lub siedzibie chlebodawcy,
- osoby prowadzące ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta