Kiedy pracuje prokurator
Kiedy pracuje prokurator
RYS. JACEK FRANKOWSKI
WALDEMAR GONTARSKI
Prokurator dowiaduje się z notatki prasowej o możliwości popełnienia przestępstwa płatnej protekcji, ale nie ustala, czy popełniono czyn karalny, tylko sprawdza, czy ktoś złożył zawiadomienie o przestępstwie. Jeśli nie ma zawiadomienia - nie ma prokuratorskiego działania. Takie postępowanie byłoby dopuszczalne, gdyby działalność organów ścigania oparta została na zasadzie skargowości i oportunizmu.
Konkurencyjną wobec zasady skargowości jest zasada działania z urzędu, czyli z własnej inicjatywy organów procesowych, a więc nawet na podstawie ich spostrzeżeń. Zgodnie z art. 9 § 1 kodeksu postępowania karnego (k.p.k.) organy procesowe prowadzą postępowanie i dokonują czynności z urzędu, chyba że ustawa uzależnia je od wniosku określonej osoby, instytucji lub organu albo od zezwolenia władz.
Istnieje więc ustawowy obowiązek działania organów ścigania z urzędu, a nie skargowość. Polskie przepisy karne są tak sformułowane, że ściganie z urzędu jest zasadą. Są od niej przewidziane ustawowe odstępstwa, ale to wyjątki wyraźnie określone w przepisach prawa karnego - chodzi o ściganie na wniosek albo z oskarżenia prywatnego.
Zasada podejmowania czynności z urzędu (czyli bez oglądania się na inicjatywy pochodzące z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta