Polskie obowiązki
Polskie obowiązki
RYS. MIROSŁAW OWCZAREK
ZDZISŁAW NAJDER
Mamy zobowiązania zarówno wobec sojuszników z NATO, ale i naszych partnerów z Unii Europejskiej. Jednak obowiązki Polaków dotyczą przede wszystkim własnego państwa.
Po raz pierwszy od roku 1989 toczy się w naszej prasie i telewizji żywa dyskusja na temat polityki zagranicznej. Przez ubiegłe trzynaście lat starania, by taką dyskusję rozpętać, kończyły się na dwóch, trzech głosach. Chciałbym powiedzieć: nareszcie - bo sam parę razy usiłowałem wymianę poglądów pobudzić; ale poczucie ulgi łączy się z dwiema wątpliwościami.
Jedna dotyczy faktu, że równocześnie po raz pierwszy mamy w sferze polskiej polityki międzynarodowej do czynienia z wyraźnym rozejściem się nastawień społecznych, odnotowywanych w ankietach, z decyzjami rządu. Dotychczas zjawisko szerokiej zgody na kierunek i sposoby prowadzenia tej polityki było - słusznie czy nie słusznie - przytaczane jako powód do szczególnego zadowolenia: oto mamy zasadnicze różnice, np. w odniesieniu do spraw gospodarczych, stosunku do przeszłości czy do modelu opieki zdrowotnej, ale w sprawach zagranicznych Polacy są zgodni. Nie wyłamuje się z tej "konsensualnej" tradycji dążenie do wejścia Polski do Unii Europejskiej;...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta