Życie bez znieczulenia
- "Wszystko albo nic" w reżyserii Mike'a Leigha to gorzka opowieść o mieszkańcach wielkomiejskiej termitiery
(C) AP
Mike Leigh (1943), scenarzysta, reżyser filmowy i teatralny. W latach 70. i 80 związany z telewizją. W swoich filmach pokazuje życie zwykłych ludzi z różnych klas społecznych - od robotników po menedżerów - by przez ich historię dotrzeć do uniwersalnych problemów. Rozgłos przyniosły mu m.in. filmy "Życie jest słodkie" (1990), "Nadzy" (1993), "Współlokatorki" (1997). Za "Sekrety i kłamstwa" (1996), które opowiadają o spotkaniu po latach matki i oddanej do adopcji córki, otrzymał w Cannes Złotą Palmę. Film ten został również nagrodzony na festiwalu Camerimage w Toruniu.
Rz: Po transformacji 1989 roku, choć w Polsce zachodziło wiele dramatycznych zmian, z naszego kina niemal zniknął film społeczny. Chodziliśmy na komedie i ekranizacje lektur, a po cichu zazdrościliśmy Anglikom filmów robionych przez pana czy przez Kena Loacha. Zwłaszcza że ich akcję można by bez trudu przenieść do Żyrardowa albo blokowisk Łodzi czy Warszawy.
Mike Leigh: Cieszę się, że pani to mówi, bo myślę, że właściwie nie kręcę filmów o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta