Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rada Bezpieczeństwa wciąż podzielona

15 lutego 2003 | Wojna z terroryzmem | KD JB JM Na
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

Irak

Po raporcie szefów inspektorów ONZ Stany Zjednoczone uważają, że nadal nie ma gwarancji w sprawie rozbrojenia Iraku - Francja i Niemcy popierają dalsze inspekcje

Rada Bezpieczeństwa wciąż podzielona

Hans Blix podkreślił, że Irak musi się rozliczyć z wąglika, gazu bojowego i rakiet dalekiego zasięgu

(C) EPA

Inspektorzy nie znaleźli w Iraku broni masowej zagłady. Raport, który przedstawił w piątek Hans Blix, jeszcze bardziej podzielił członków Rady Bezpieczeństwa. USA dążą do wojny z Irakiem. Sprzeciwiają się temu Francuzi i Niemcy.

- Reżim Saddama Husajna stanowi zagrożenie i dlatego zostanie rozbrojony w taki czy inny sposób - powiedział w piątek George W. Bush, komentując informacje, jakie Radzie Bezpieczeństwa przekazał szef inspektorów rozbrojeniowych. - Nie otrzymaliśmy gwarancji w sprawie rozbrojenia Iraku - skomentował raport rzecznik Białego Domu Ari Fleischer. Z kolei sekretarz stanu Colin Powell zapytany, jak długo Stany Zjednoczone mogą czekać na akceptowalne dla nich podporządkowanie się Iraku żądaniom ONZ, odpowiedział, że jest to kwestia "co najwyżej tygodni".

Zupełnie inaczej reagowały państwa, które od dłuższego czasu wypowiadają się przeciwko rozwiązaniom siłowym. Rosja, Chiny, Francja i Niemcy twierdzą, że prace inspektorów przynoszą wyniki i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2850

Spis treści

Konflikt na Bliskim Wschodzie

Zamów abonament