W polu, w lesie i na autostradzie
W polu, w lesie i na autostradzie
RYS. ROCH FOROWICZ
WALERIA SKARŻYŃSKA
Prawo obywateli do uzyskania informacji o wyniku postępowania w sprawie obowiązku sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko powinno być urzeczywistniane przez publiczne powiadomienie, a nie żmudne poszukiwania w publicznie dostępnych wykazach.
Wejście w życie 13 listopada 2002 r. rozporządzenia Rady Ministrów z 24 września 2002 r. w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych kryteriów związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięć do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko (Dz. U. nr 179, poz. 1490) zamknęło etap dostosowania prawa polskiego do wymogów dyrektywy 85/337/EWG z 27 czerwca 1985 r. o ocenie wpływu określonych przedsięwzięć publicznych i prywatnych na środowisko (zmieniona dyrektywą 97/11/WE z 3 marca 1997 r.).
Jednym z celów przyjęcia dyrektywy 85/337/EWG było ustalenie jednolitego, z punktu widzenia zasad konkurencji, zakresu stosowania ocen oddziaływania przedsięwzięć na środowisko. Wspomniane przedsięwzięcia to nie tylko istotnie zagrażające środowisku obiekty przemysłowe, ale także każda wymieniona w aneksie I lub II do dyrektywy decyzja gospodarcza. Są to więc także, między innymi, w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta