Gdzie jest złoty środek; Jak nie stracić
Gdzie jest złoty środek
- Jak nie stracić - Rozmowa z Alexią Middleton z Walijskiego Centrum Europejskiego w Brukseli
Walia od 15 lat korzysta z funduszy Unii Europejskiej, ma więc spore doświadczenie w ich zdobywaniu i wykorzystywaniu. Południowa część tego 3-milionowego regionu była kiedyś okręgiem typowo górniczym. Dzisiaj czynna jest tu już tylko jedna kopalnia.
- Górnictwo przeszło w Walii do historii. Jest już tylko skansenem - mówił podczas sympozjum w Katowicach Martyn Jeffries z walijskiego University of Glamorgan.
W latach 1970-90 upadło też hutnictwo i przemysł chemiczny. Pomimo wielu lat poświęconych na rewitalizację i ożywienie gospodarcze terenów górniczo-hutniczych, doliny walijskie (Valleys), gdzie kiedyś wydobywano węgiel, wciąż pozostają biedniejsze od pozostałej części regionu. Udało się tam w pewnym stopniu rozwinąć sektor usługowy i przemysł elektroniczny. Tutaj mają swe fabryki takie firmy jak Bosch i Panasonic. Najbogatsza część Walii, ciągnąca się wzdłuż wybrzeża, osiąga 82 proc. PKB państw UE. Okolice Cardiff, stolicy Walii, wypracowują aż 115 proc. unijnego PKB, co jest zjawiskiem dość typowym dla stolic regionów.
Dawne górnicze tereny i część południowa osiągają zaledwie 73 proc. średniej i tylko dlatego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta