Razem łatwiej i szybciej
Razem łatwiej i szybciej
Szwecja, pozostająca poza strefą euro, przystąpi do niej 1 stycznia 2006 roku
FOT. MICHAŁ SADOWSKI
TADEUSZ BARZDO
Bogata Szwecja weszła do Unii Europejskiej z całym bagażem wartości i osiągnięć, które od dziesięcioleci wyróżniały ją spośród innych państw kontynentu. Szwedzki model rozwiązań socjalnych, polityka aktywnej neutralności, wysoki poziom rozwoju gospodarczego, gotowość do świadczenia pomocy najmniej uprzywilejowanym uczestnikom społeczności międzynarodowej (uchodźcy, biedne kraje) sprawiły, że Szwedzi od dawna mieli w świecie wysokie notowania.
Czy zatem członkostwo w UE było Szwecji potrzebne, skoro tak dobrze radziła ona sobie poza wspólnotami? Może pozostanie na uboczu europejskiej integracji dałoby temu największemu narodowi Skandynawii więcej korzyści?
Pytania te tylko z pozoru są retoryczne. Ich zasadność zdają się potwierdzać rutynowe badania Eurobarometru. W sondażach opinii publicznej, organizowanych w krajach "15" Szwedzi za każdym razem plasują się w gronie nacji najbardziej sceptycznie nastawionych do Unii, chociaż są gorącymi zwolennikami jej poszerzenia. I tak np. wiosną zeszłego roku na korzyści płynące z członkostwa wskazywało 29 proc. ankietowanych przedstawicieli tego kraju, podczas gdy negatywną...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta