Szansa bez gwarancji finansowych
- Gość "Rz": Co daje polskim zabytkom obecność na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO?
AGNIESZKA KWIECIEŃ
Na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO mogą trafić niebawem kolejne polskie zabytki - sześć małopolskich kościołów gotyckich i Dolina Prądnika z Pieskową Skałą. W kolejce niecierpliwie czekają następni kandydaci, choć jest to wyróżnienie głównie prestiżowe.
Nadzieję na wpis mają: dolnośląski Krzeszów z barokowym opactwem pocysterskim oraz wzniesiona w 1913 r. Hala Ludowa we Wrocławiu. Te kandydatury zostały na początku roku zgłoszone do UNESCO przez polskiego ministra kultury. Decyzji można spodziewać się jednak najwcześniej w przyszłym roku.
Polskie zabytki na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO obecne są od początku jej istnienia, czyli od 25 lat. Pora zastanowić się nad bilansem. Lista, która dziś zawiera 730 pozycji - obiektów tzw. dziedzictwa kulturalnego (pojedyncze zabytki i całe zespoły architektoniczne) oraz naturalnego, np. pomniki przyrody - startowała od skromnej dwunastki. Ale już wtedy były na niej Kopalnia Soli w Wieliczce i Stare Miasto w Krakowie. Do dziś uzbierało się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta