Lepiej karpie czy pstrągi?
Policz, czy opłaca się założyć hodowlę ryb
Lepiej karpie czy pstrągi?
RACHUNEK KOSZTÓW I ZYSKÓW DLA...
Na pobór wody z rzeki zasilającej stawy rybne potrzebne jest zezwolenie wodno-prawne. Hodowla ryb słodkowodnych może być dofinansowana ze środków krajowych i unijnych. Wzrastać też powinna sprzedaż w kraju.
- W ubiegłym roku kupiłem znajdujące się na terenie mojej gminy kilkudziesięciohektarowe wyrobisko po byłej żwirowni. Okolica jest piękna, a w pobliżu płynie czysta rzeka. Zastanawiam się nad budową stawów rybnych. Nie wiem jednak, jakie formalności muszę spełnić, żeby być w zgodzie z prawem. Interesuje mnie również, co jest obecnie bardziej opłacalne: hodowla karpi czy pstrągów? Czy hodowca ryb możne otrzymać dofinansowanie ze środków krajowych i unijnych? - pyta czytelnik.
Niezbędna zgoda starosty
Najważniejszym aktem prawnym regulującym gospodarkę wodną jest obowiązujące od 1 stycznia 2002 r. prawo wodne (DzU z 2001 r. nr 115, poz. 1229) i wydane na jego podstawie przepisy wykonawcze. Zgodnie z nimi do poboru wody ze wspomnianej rzeki potrzebne jest pozwolenie. Wydaje je na pisemny wniosek zainteresowanego starosta powiatu, na terenie którego będą zlokalizowane stawy. Do wniosku należy dołączyć operat wodno-prawny, czyli dokumentację związaną z budową urządzeń...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta