Weto terrorystów
Przedstawiciele głównych partii algierskiej opozycji podpisali w Rzymie wezwanie do pokojowego rozwiązania konfliktu z rządem. Nim nastąpiła odpowiedź na apel doszło do kolejnego ataku islamistów.
Weto terrorystów
Ryszard Malik
Zamach, w którym zginęło ponad czterdziestu mieszkańców Algieru, wstrząsnął całą Algierią. Choć do tej pory zdarzały się różne zamachy i spektakularne akcje islamskich ekstremistów, to ostatni wyczyn Islamskiej Grupy Zbrojnej (GIA) miał szczególne znaczenie. Obserwatorzy algierscy tłumaczyli zamach wewnętrznymi rozgrywkami w obozie islamskim. Kiedy Front Ocalenia Islamskiego (FIS) , najważniejsza partia ruchu fundamentalistycznego, podpisał porozumienie rzymskie inne ugrupowania i frakcje zgłosiły swoje weto. Nie chcą porozumienia z nieislamską opozycją ani tym bardziej z rządem.
Nie jest wykluczone, że rację mają ci komentatorzy, którzy zamach oraz inne wojownicze zapowiedzi uważająza reakcję na rzymskie spotkanie sześciu partii opozycyjnych. Apel o pokój i zgodę narodową wystosowany po raz pierwszy wspólnie przez partie laickie i islamskie można by uznać za przełom w trwającej od 1992 r. wojnie domowej. Można by, gdyby nie. .. Wspólne stanowisko opozycji w równym stopniu zaskoczyło rząd, jak i skrajne ugrupowania islamskie. Dla obu stron -- jak się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta