Zbycie udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością
Zbycie udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością
13
PRAWO CO DNIA
Artur Magnuszewski
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, jako forma kooperacji gospodarczej, opiera się zasadniczo na koncepcji kapitałowego zaangażowania wspólników i ich -- ograniczonej do wkładu w majątek spółki -- odpowiedzialności za jej zobowiązania. Z kapitałowego charakteru spółki z o. o. wynika, że zmiany w jej składzie osobowym nie są najczęściej zmianą umowy spółki. Są one bowiem następstwem zasady swobodnego obrotu udziałami, pojmowanymi jako ogół praw i obowiązków wspólnika z tytułu jego uczestnictwa w spółce. Konsekwencją uznania udziału za samoistne dobro prawne, które może być samodzielnym przedmiotem obrotu, jest doniosłość prawnogospodarcza umów powodujących jego przeniesienie przez dotychczasowego wspólnika na inną osobę.
Dopuszczalność rozporządzania udziałem przewiduje art. 180 kodeksu handlowego, który głosi, iż zbycie udziału w całości lub w części oraz jego zastawienie wymaga formy pisemnej pod rygorem nieważności. Nie budzi większych wątpliwości teza, iż zbycie, o którym mowa w powołanym przepisie, jest w istocie skutkiem umowy, niepodobna bowiem rozdzielać aktu zbycia od aktu nabycia udziału.
Jedna czy dwie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta