Nie ma konstytucyjnych przeszkód
Nie ma konstytucyjnych przeszkód
RYS. JACEK FRANKOWSKI
KAZIMIERZ DZIAłOCHA
Nie podzielam argumentów prof. Stanisława Gebethnera zaprezentowanych w tekście "Potrzebne jest przyzwolenie zapisane w konstytucji" ("Rzeczpospolita" z 17 marca) i nie zgadzam się z jego poglądem o sprzeczności art. 75 ustawy o referendum ogólnokrajowym z konstytucją, nie znajduję bowiem dla niego podstawy ani w brzmieniu przepisów prawa, ani w zasadach jego wykładni, ani w doktrynie prawa konstytucyjnego.
Art. 75 ustawy z 14 marca 2003 r. o referendum ogólnokrajowym (dalej: ustawa) dotyczy sytuacji, gdy dla wyrażenia zgody na ratyfikację umowy międzynarodowej, o której mowa w art. 90 ust. 1 konstytucji, Sejm obrał drogę referendum, a nie drogę ustawy upoważniającej prezydenta RP do ratyfikacji takiej umowy. Zgodnie z art. 75 ustawy, gdyby wynik referendum okazał się niewiążący (z powodu braku wymaganej przez konstytucję frekwencji, wynoszącej więcej niż połowa uprawnionych do głosowania), Sejm może ponownie podjąć uchwałę w sprawie trybu wyrażenia zgody na ratyfikację umowy międzynarodowej (art. 90 ust. 4 konstytucji i art. 70 ustawy). W ten sposób po niewiążącym wyniku referendum proces ratyfikacyjny nie zostaje zamknięty i zgoda na ratyfikację może być udzielona także w drodze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta