Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Skarby w barterze

17 kwietnia 2003 | Moje Pieniądze | JM
źródło: Fotoarchiwum

Rozmowa z Pawłem Wasylkowskim, kolekcjonerem sztuki huculskiej

Skarby w barterze

FOT. ANDRZEJ WIKTOR

Rz: Ozdobą pana kolekcji jest piec huculski z 1859 roku wykonany przez Aleksandra Bachnińskiego. Jak pan zdobył ten unikatowy zabytek, którego panu zazdroszczą największe muzea?

PAWEŁ WASYLKOWSKI: Aleksander Bachniński (1820-1882) uznawany jest przez historyków sztuki za najważniejszego twórcę majoliki pokuckiej. Sławę zdobył w 1880 roku, kiedy to na wystawie w Kołomyi jego piec kupił cesarz Franciszek Józef. Bachniński stworzył ok. 100 pieców. W Polsce jeden jest na Wawelu, drugi w domu Kuncewiczów w Kazimierzu Dolnym, trzeci w Muzeum w Sanoku. Być może są jeszcze takie piece w prywatnym posiadaniu. Mój kupiłem w 1999 roku w Warszawie w Desie przy pl. Konstytucji. Stał tam bardzo długo, więc sporo utargowałem. W Toruniu znalazłem fachowców, którzy idealnie dorobili kilka brakujących kafli, trudno poznać, które są...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2902

Spis treści
Zamów abonament