Skarby w barterze
Skarby w barterze
FOT. ANDRZEJ WIKTOR
Rz: Ozdobą pana kolekcji jest piec huculski z 1859 roku wykonany przez Aleksandra Bachnińskiego. Jak pan zdobył ten unikatowy zabytek, którego panu zazdroszczą największe muzea?
PAWEŁ WASYLKOWSKI: Aleksander Bachniński (1820-1882) uznawany jest przez historyków sztuki za najważniejszego twórcę majoliki pokuckiej. Sławę zdobył w 1880 roku, kiedy to na wystawie w Kołomyi jego piec kupił cesarz Franciszek Józef. Bachniński stworzył ok. 100 pieców. W Polsce jeden jest na Wawelu, drugi w domu Kuncewiczów w Kazimierzu Dolnym, trzeci w Muzeum w Sanoku. Być może są jeszcze takie piece w prywatnym posiadaniu. Mój kupiłem w 1999 roku w Warszawie w Desie przy pl. Konstytucji. Stał tam bardzo długo, więc sporo utargowałem. W Toruniu znalazłem fachowców, którzy idealnie dorobili kilka brakujących kafli, trudno poznać, które są...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta