Uchwała Sądu Najwyższego - Izby Karnej z dnia 27 marca 2003 r. (Sygn. akt I KZP 3/03)
Uchwała z dnia 27 marca 2003 r. (Sygn. akt I KZP 3/03)
Sąd Najwyższy Izba Karna w Warszawie na posiedzeniu w składzie: Przewodniczący: Sędzia SN Tomasz Grzegorczyk Sędzia SN Jacek Sobczak SSA del. do SN Roman Sądej (spraw.)
Protokolant : Justyna Pomykała
przy udziale Zastępcy Prokuratora Generalnego Ryszarda Stefańskiego
w sprawie Mariana U.
po rozpoznaniu przekazanego na podstawie art. 441 § 1 k.p.k. w zw. z art. 109 § 2 k.p.w. przez Sąd Okręgowy w Zamościu, postanowieniem z dnia 20 grudnia 2002 r. sygn. akt II Waz 151/02, zagadnienia prawnego, wymagającego zasadniczej wykładni ustawy:
Czy do skutecznego przyjęcia pochodzących od Policji wniosków o ukaranie za wykroczenie konieczne jest podpisanie ich przez terenowy organ Policji danego stopnia, bądź przez funkcjonariuszy upoważnionych przez ten organ do występowania przed Sądem w charakterze oskarżyciela publicznego, czy też wystarczające jest podpisywanie tych wniosków przez podlegających temu organowi również innych policjantów ?
uchwalił udzielić następującej odpowiedzi:
Wniosek o ukaranie, o którym mowa w art. 57 § 1 k.p.w., w imieniu Policji skutecznie może złożyć (podpisać) jedynie terenowy organ Policji bądź upoważniony przez ten organ policjant.
U Z A S A D N I E N I...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta