Za święto 3 Maja inny wolny dzień od pracy
Za święto 3 Maja inny wolny dzień od pracy
FOT. JAKUB OSTAŁOWSKI
ELŻBIETA SZEMPLIŃSKA
Skoro święto 3 Maja, a więc dzień ustawowo wolny od pracy, przypada w tym roku w sobotę, oznacza to, że pracodawca musi wskazać za świąteczną sobotę dzień wolny w innym terminie.
Podstawowe znaczenie dla prawidłowego rozumienia przepisów o czasie pracy ma wprowadzony 1 maja 2001 r. pięciodniowy - przeciętnie - tydzień pracy. Ta regulacja kodeksu pracy (k.p.) gwarantuje pracownikowi, że przeciętnie liczba dni pracy w tygodniu w okresie rozliczeniowym nie przekroczy 5. W skali roku oznacza to 52 dni wolne od pracy z tego tytułu - dni te muszą przypadać w dniach roboczych, czyli w innych dniach niż niedziele i święta.
Niezależnie od tych 52 dni wolnych pracownik ma prawo - także w skali roku kalendarzowego - do 52 niedziel wolnych od pracy (lub dni wolnych od pracy w zamian za przepracowane niedziele) oraz do wolnych dni świątecznych (lub dni wolnych za przepracowane święta) w liczbie wynikającej z układu kalendarza - z reguły od 9 do 11 dni. Różna liczba dni świąt wynika z tego, że niektóre święta w poszczególnych latach kalendarzowych przypadają w niedziele (i wówczas takie święto nie powoduje zwiększenia liczby dni wolnych od pracy, bo jest to już dzień wolny od pracy jako...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta