Ordynacja podatkowa po zmianach
Na pytania czytelników odpowiadał Dariusz Malinowski STARSZY MENEDŻER W ZESPOLE DO SPRAW POSTĘPOWAŃ PODATKOWYCH W KPMG
Ordynacja podatkowa po zmianach
Ordynacja podatkowa
Znalazłam błąd w złożonej przeze mnie deklaracji CIT. Powstała niedopłata podatku. Chcę to wszystko teraz skorygować. Rozumiem, że muszę do tego złożyć wyjaśnienie. Czy urząd skarbowy od razu nakłada sankcję za taką korektę, czy tylko może ją nałożyć?
- Urząd skarbowy nie może automatycznie nałożyć sankcji z tego tylko tytułu, że podatnik koryguje deklarację. Podatnik ma zawsze prawo, gdy znajdzie błąd w złożonej przez siebie deklaracji, obojętne za który rok podatkowy (ważne, by przed wszczęciem kontroli podatkowej lub skarbowej), skorygować tę deklarację i zapłacić niedopłacony podatek plus odsetki. Tak było przed ostatnią nowelizacją ordynacji podatkowej i tak jest dalej. I na tym w zasadzie korekta powinna się zakończyć. Niestety w niektórych sytuacjach osoby odpowiedzialne w firmie za niedopatrzenie i niedopłatę mogą być jeszcze ukarane na podstawie kodeksu karnego skarbowego. Do końca ubiegłego roku w ordynacji podatkowej był przepis, który mówił, że w przypadku skorygowania deklaracji nie stosuje się kar przewidzianych w kodeksie karnym skarbowym. Niestety od 1 stycznia 2003 r. już go nie ma. W związku z tym ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta