Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wyzwoleni czy zniewoleni

10 maja 2003 | Plus Minus | JP
źródło: Nieznane

LITERATURA ZAPROSZENIE DO DYSKUSJI

Wyzwoleni czy zniewoleni?

RYS. LESZEK OŁDAK

JAN PIESZCZACHOWICZ

Proza młodych autorów z lat 1989 - 1999, w znacznej mierze wtórna artystycznie i intelektualnie, znalazła się w ślepej uliczce. W miejsce dawnych tabu wytworzyła własne, negatywne schematy.

Książka Urszuli Glensk "Proza wyzwolonej generacji 1989 - 1999" (Wydawnictwo Literackie, 2002) skłania do szerszej refleksji, ponieważ wychodzi poza twórczość literacką i próbuje skonfrontować rzeczywistość społeczną, obyczajową, kulturową itd. z jej pisarską wersją. Operacja ta jest o tyle zasadna, że krytyka niejednokrotnie zarzucała autorom, którzy debiutowali w III Rzeczypospolitej, iż ignorują realia bądź przedstawiają je kapryśnie i wybiórczo, stosując liczne uniki. A przecież wyzwolona z nadzoru ideologiczno-politycznego i cenzorskiego generacja dysponuje nie tylko swobodą wyrażania treści dawniej zakazanych, ale także nieograniczonymi możliwościami kontestowania wartości i tabu wciąż bliskich różnym kręgom społecznym.

Mimo to obserwujemy w prozie młodych pisarzy znaczne zawężenie horyzontu poznawczego. Ich zainteresowania ograniczają się do kilku kręgów tematycznych (nie bez wyjątków oczywiście), jak niezbyt głęboko potraktowana fobia cywilizacyjna, krytyczny, a...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2919

Spis treści

Nauka i Technika

Zamów abonament