W poszukiwaniu mistrza
W poszukiwaniu mistrza
Inteligencja krzepiła niegdyś naród w chwilach ciężkich, a w okresach pomyślności ludzie z tej warstwy stawali się wzorami służby obywatelskiej - na różnych polach. Mieli autorytet intelektualny i moralny. Dziś o takich autorytetach trudno mówić.
Pytamy więc: czy pojawią się nowe wzory i gdzie będziemy ich szukać? Czy autorytety są jeszcze w ogóle potrzebne? Rodzi się także pytanie bardziej szczegółowe: jakie są powinności środowisk akademickich wobec społeczeństwa? Pytania takie zadałam przedstawicielom tych właśnie środowisk.
Magdalena Bajer
Prof. Wiesław W. Jędrzejczak z Wojskowej Akademii Medycznej w Warszawie:
- Obserwuję wyraźny kryzys historycznej roli inteligencji. Nikt dzisiaj nie pyta intelektualistów o zdanie, ponieważ nie reprezentują oni znaczącej siły politycznej. Media zdominował teatr polityki, na którego scenie nie ma dla nas miejsca. Gdybym poszedł i namalował coś sprayem na murze Ministerstwa Zdrowia, media pewnie zwróciłyby na mnie uwagę, a kiedy mówię kulturalnie, jestem "gadającą głową", co uważa się za nudne.
Myślę jednak, że powinniśmy ciągle zabierać głos w publicznej debacie. W czasie prac nad konstytucją uczestniczyli w niej ludzie ze środowisk akademickich. Sam włożyłem wiele wysiłku w dyskusję o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta