Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak Feniks. ..

16 lutego 1995 | Nauka i Technika | KF

Jak Feniks. ..

Powstała pierwsza w kraju fabryka produkująca kruszywo z popiołów na dużą skalę przemysłową. Na terenie Elektrociepłowni II w Gdańsku. Otwarcie (uroczyste) nastąpiło 15 lutego. Spółka "Pollytag" będzie wytwarzała kruszywo popiołoporytowe, wysokiej jakości do produkcji betonów. Zbyt na materiał jest zapewniony -- twierdzi Elektrim SA, jeden z głównych akcjonariuszy (40 proc. akcji) . "Pollytag" posiada umowy kupna-sprzedaży, zawarte na okres 10 lat z przedsiębiorstwami budowlanymi, pokrywające roczną produkcję 160 tys. ton.

Próby utylizacji odpadów popiołowych i przeróbki ich na materiał budowlany podejmowane są od kilku lat m. in. w Łodzi, Krakowie, Kozienicach, ale na mniejszą skalę. Technologie są różne.

15 mln ton popiołów

wytwarzają rocznie elektrownie węglowe w Polsce. Wożą je na składowiska. Hałdy ciemnoszarego pyłu rosną. Przysłaniają lasy, fabryki i ludzi. Że w kraju jest to problem najbardziej uciążliwy, widać gołym okiem. Wystarczy odwiedzić okolice Siekierek, Kozienic, Krakowa, łódzkie EC. W niektorych krajach (np. Holandii) zabronione jest składowanie popiołu na otwartej przestrzeni.

Nad sposobami utylizacji, a przede wszystkim zagospodarowania uciążliwych dla środowiska gór popiołu zastanawiano się od dawna. Produkcja energii...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 406

Spis treści
Zamów abonament