Wyborcy, a nie czołgi
Wyborcy, a nie czołgi
Rozmowa z Gustavo Selva, jednym z założycieli Przymierza Narodowego i przewodniczącym Komisji Spraw Konstytucyjnych włoskiej Izby Deputowanych
Jak narodził się projekt Przymierza Narodowego?
Ugrupowanie to chce połączyć trzy orientacje obecne we włoskiej tradycji politycznej. Pierwszą z nich reprezentuje Movimento Sociale Italiano (MSI) , ruch narodowy i społeczny, którego wielką zasługą było to, iż od zakończenia ostatniej wojny po dzień dzisiejszy wysoko stawiał przywiązanie do ojczyzny i do wartości z nią związanych, nawet w okresie kiedy wydawać się mogło -- po upadku faszyzmu -- że są to wartości do odrzucenia. MSI uznał za stosowne przypomnieć o nich krajowi, również w perspektywie pojednania narodowego, po tym jak wojna domowa w latach 1943 --1945 podzieliła Włochy na dwa przeciwstawne obozy. Pozostałe ruchy ideowe to liberalizm, mający swe korzenie w XIX-wiecznym Risorgimento, czyli okresie walk o wyzwolenie i zjednoczenie Włoch, oraz katolicyzm, który podkreśla wartości rodziny, głosi poszanowanie życia ludzkiego i osoby ludzkiej, kieruje się zasadami solidarności.
Jak można pogodzić społeczne zabarwienie programów oraz etatystyczne inklinacje MSI z wolnorynkową orientacją w gospodarce, którą deklaruje Przymierze Narodowe?
Jesteśmy zwolennikami społecznej gospodarki rynkowej, wzorowanej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta