Obligacje (czy na pewno? ) zabezpieczone
Obligacje (czy na pewno? ) zabezpieczone
Justyna Młodzianowska
Istotnym wydarzeniem dla polskiego rynku kapitałowego będzie z pewnością uchwalenie nowego prawa o obligacjach. Projekt tej ustawy w wersji przyjętej przez Radę Ministrów 7 czerwca 1994 r. wprowadza podział na obligacje zabezpieczone i nie zabezpieczone. Ze względu na wysoki próg kapitałowy wyznaczony emitentom obligacji nie zabezpieczonych -- kapitał i fundusze własne o wartości równej pięciokrotności minimalnego kapitału akcyjnego, obecnie 500. 000 zł -- połączony z wymogiem istnienia i sporządzania sprawozdań finansowych za ostatnie trzy lata, regułą będą zapewne obligacje zabezpieczone.
Zgodnie z art. 5 projektu obligacje zabezpieczone to te, przy których wynikające z nich wierzytelności są zabezpieczone. Projekt wymienia dopuszczalne formy zabezpieczenia: zastaw, hipoteka, gwarancja Narodowego Banku Polskiego lub banku oraz zabezpieczenie udzielone przez Skarb Państwa.
Zanim dojdzie do uchwalenia nowej ustawy o obligacjach warto zastanowić się, czy proponowane zabezpieczenia rzeczywiście gwarantują wypłacalność emitenta wobec posiadaczy obligacji, czy mogą one być skutecznie ustanowione na rzecz obligatariuszy i przenoszone we wtórnym obrocie na każdorazowego posiadacza obligacji. Należy bowiem pamiętać o tym, iż ustanowienie zabezpieczenia zazwyczaj wymaga złożenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta