Coraz więcej pozytywów
Perspektywy rozwoju sytuacji gospodarczej w USA i Europie w 1995 r.
Coraz więcej pozytywów
Maria Fiorini Ramirez
W artykule tym zamierzam dokonać przeglądu tendencji rynkowych, jakie zostały zaobserwowane w 1994 r. i ocenić perspektywy na br. W skrócie można powiedzieć, że w 1994 r. gospodarka amerykańska rozwijała się bardzo dynamicznie i to przy niezwykle niskiej inflacji. Roczny wskaźnik wzrostu cen detalicznych osiągnął 2, 7 proc. w ub. r. i był identyczny z tym z 1993 r. Dzięki stworzeniu dodatkowych 3, 5 mln miejsc pracy zdołano zmniejszyć w ub. r. współczynnik bezrobocia z 6, 7 do 5, 4 proc. zawodowo czynnych. PKB wzrósł o 4 proc. Nadal bardzo szybko rosły wydatki na inwestycje. Wszystko to umożliwiło znaczny wzrost wydajności pracy. Zarówno eksport, jak i import szybko się rozwijały, jednak deficyt handlu zagranicznego również się zwiększył, ponieważ wydatki konsumentów i przedsiębiorstw rosły szybciej niż to się działo u głównych partnerów handlowych Ameryki.
Fed nie przeszkodziła
Pojawieniu się pozytywnych zjawisk w gospodarce amerykańskiej nie przeszkodziła polityka monetarna Rezerwy Federalnej, która w ciągu roku stopniowo przekształcała się z liberalnej w coraz bardziej restrykcyjną. Sądziliśmy na początku roku, że głównym motorem wzrostu jest brak...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta