Najważniejsze założenia
Prawo mieszkaniowe
Najważniejsze założenia
Zygmunt Bidziński
Obowiązująca od 12 listopada 1994 r. ustawa z 2 lipca 1994 r. o najmie lokali mieszkalnych i dodatkach mieszkaniowych (Dz. U. nr 105, poz. 509) zastąpiła prawo lokalowe z 10 kwietnia 1974 r. , które, wielokrotnie nowelizowane, regulowało w przeważającej części stosunki najmu w Polsce, usuwając w cień, jako najczęściej tylko normy uzupełniające, przepisy kodeksu cywilnego o najmie.
Nowe prawo o najmie lokali mieszkalnych i dodatkach mieszkaniowych (w skrócie pr. m. ) odchodzi od administracyjnego sposobu gospodarki lokalami i zaspokajania potrzeb mieszkaniowych ludności oraz od niskich czynszów regulowanych rozporządzeniami wykonawczymi.
Podstawowa zmiana to zniesienie obowiązującego w większości miast szczególnego trybu najmu, zwanego dawniej publiczną gospodarką mieszkaniową, a polegającego na tym, że lokale mieszkalne, a wcześniej też użytkowe, przydzielano decyzjami administracyjnymi, wszelkie umowy najmu, dotyczące mieszkań tym trybem objętych, były zaś niedopuszczalne i jako takie nieważne. Obecnie zamiast decyzji administracyjnych jedyną podstawą nawiązania stosunku najmu staje się umowa między wynajmującym a najemcą. Umowa taka ma być podstawą stosunku najmu nawet wówczas, gdy dającym mieszkanie jest gmina, zobowiązana do tego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta