Obywatele przerośli polityków
Obywatele przerośli polityków
MAŁGORZATA SOLECKA
Malkontenci powiedzą, że na Litwie, Słowenii i Malcie frekwencja była wyższa niż w polskim referendum, a Słowacy, Litwini, Słoweńcy i Węgrzy bardziej zdecydowanie opowiedzieli się za integracją z Unią Europejską. Ci, którzy chcą zdyskredytować wynik weekendowego głosowania, będą mówić, że o naszym wejściu do Unii zdecydowała mniejszość, 13,5 miliona spośród niemal 30 milionów uprawnionych. Ale to wszystko nie zmienia faktu - idąc do urn w sobotę i niedzielę, podjęliśmy, w imieniu całego społeczeństwa, decyzję o znaczeniu historycznym.
Oczywiście byłoby lepiej, gdyby ponad 40 procent Polaków nie zostało w domach. Byłoby lepiej, bo po 14 latach życia w demokratycznym ustroju powinniśmy już w większym stopniu czuć się obywatelami. Po pierwszym dniu referendum, gdy Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła, że frekwencja nie przekroczyła w kraju 18 procent, socjologowie zaczęli mówić z jednej strony o marazmie, depresji i niedojrzałości społecznej, z drugiej - o winie elit politycznych,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta