Eksport trudniejszy, ale bez zagrożeń
Eksport trudniejszy, ale bez zagrożeń
TOMASZ KALINOWSKI
Gospodarka niemiecka znajduje się obecnie w stosunkowo trudnej sytuacji koniunkturalnej, stoi też przed poważnymi wyzwaniami restrukturyzacyjnymi, które zaniedbywano przez lata. Teraz powoduje to, że w UE Niemcy po raz kolejny będą postrzegane jako hamulec rozwoju gospodarczego całej Unii. Może to wpłynąć na możliwości sprzedaży na ten rynek przez polskie przedsiębiorstwa, choć załamanie eksportu w tym roku nam nie grozi.
Przejawem trudnej sytuacji gospodarki niemieckiej są: bardzo niskie tempo wzrostu, bardzo wysoka stopa bezrobocia (kwiecień 2003 - 10,7 proc.) oraz przekroczenie limitu deficytu budżetowego: w 2002 roku odpowiadał on 3,6 proc. produktu krajowego brutto (dopuszczalny poziom wynosi 3 proc.).
W Niemczech maleje produkcja przemysłowa (w 2002 r. - o 1,5 proc.), a główne impulsy wzrostu płyną jedynie ze strony niektórych rynków zagranicznych. Dynamika eksportu w 2002 roku po raz pierwszy od kilku lat spadła do poziomu 1,6 proc., ale od lat Niemcy cieszą się znaczną nadwyżką w handlu zagranicznym (2002 r. - 126,2 mld euro). Wzrost eksportu był w zeszłym roku największy w przypadku Chin (plus 19,8 proc.), Rosji (10,8 proc.) oraz krajów kandydujących do Unii Europejskiej (plus...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta