Potrzeba twardej postawy
RYSZARD BUGAJ
Referendum nie było poprzedzone szeroką merytoryczną dyskusją. Ogromna większość klasy politycznej i znaczna część środowisk opiniotwórczych przedłożyli agitację nad argumentację. Kampania toczyła się w istocie wg zaleceń, które sformułował w "GW" E. Skalski: "Nie ma powodu, by zwolennicy przystąpienia do Unii odwoływali się jedynie do kalkulacjiÉ Mogą sięgać do pozytywnych emocjiÉ To sowiecki komunizm przemocą odizolował nas od ZachoduÉ /É / warto więc sięgać również po "język wojny" (Mieszko był... Pierwszy, GW z 29.07.2002), czyli nie ma wolności dla wrogów wolności. Agitację - z racji formalnych uprawnień wynikających z politycznej pozycji (a także ze względu na używanie argumentów absurdalnych) - mogli prowadzić tylko pryncypialni przeciwnicy Unii z LPR i Samoobrony. Nie doszło do szerszej debaty między umiarkowanymi entuzjastami i umiarkowanymi sceptykami.
Wydaje się, że motywacje tych, którzy powiedzieli TAK, były bardzo niejednolite - niektórzy są przekonani, że Unia otwiera Polsce drogę do modernizacji, rozwoju i stabilizacji demokracji, ale wielu było przekonanych, że sprzeciw przynieść może Polsce po prostu negatywne konsekwencje. Wobec bardzo surowych warunków integracji, wobec braku dostatecznych przesłanek do oceny, czy "Unia po...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta