Z misiem czy bez misia
Swoboda podróżowania obywateli RP po Unii Europejskiej po 1 maja 2004 r.
Z misiem czy bez misia
MACIEJ LEWANDOWSKI
Dość liczna jest grupa polskich obywateli wydalonych z terytorium RFN, najczęściej z powodu nielegalnego podjęcia zatrudnienia. Zakaz wjazdu do Niemiec oznajmia pieczątka w paszporcie, tzw. miś. Jego posiadacze zadają sobie pytanie, czy i kiedy będą mogli podróżować po całej Unii Europejskiej.
Pytanie jak najbardziej na miejscu, ponieważ media informują, iż decyzje niemieckich władz o wydaleniu zachowują ważność i będą egzekwowane przez czas, na jaki zostały wydane, niezależnie od przystąpienia Polski do Unii. Szermują przy tym terminami "Schengen" i "System Informatyczny Schengen (SIS) ".
Powstają tutaj dwie kwestie. Pierwsza: czy działania krajowych władz imigracyjnych są ograniczane, gdy dotyczą obywateli innych państw członkowskich Unii? Druga: jaki to ma związek z SIS?
Swoboda przepływu towarów, osób, usług i kapitału
Unia ma ambicję stać się obszarem bez widocznych granic wewnętrznych. Jednolity Akt Europejski wprowadził w 1987 r. do Traktatu o ustanowieniu Wspólnot Europejskich (TWE) art. 8a. Przewidywał on powstanie "obszaru bez granic wewnętrznych, w którym zostanie zapewniona swoboda przepływu towarów, osób, usług i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta