Kosztowna niewiedza
Stosowanie prawa po przystąpieniu do Unii Europejskiej
Kosztowna niewiedza
WALDEMAR GONTARSKI
Jeśli nie zmienimy procedury cywilnej, nie wyszkolimy sędziów oraz adwokatów i radców prawnych, po 1 maja 2004 r. budżet państwa będzie narażony na nieprzewidziane wydatki, a prawa człowieka mogą być zagrożone.
Europejski Trybunał Sprawiedliwości (ETS) w Luksemburgu prawo podmiotowe obywatela (uprawnienia i obowiązki) po raz pierwszy wyprowadził bezpośrednio ze wspólnotowego prawa traktatowego w orzeczeniu z 5 lutego 1963 r. (sprawa 26/62): "Europejska Wspólnota Gospodarcza stanowi nowy porządek prawa międzynarodowego, na rzecz którego państwa członkowskie przekazały część swoich suwerennych praw, zaś jego postanowienia wiążą nie tylko państwa członkowskie, ale także ich obywateli. Niezależnie od ustawodawstwa państw członkowskich prawo wspólnotowe może nie tylko nakładać obowiązki na podmioty indywidualne, ale także może przyznawać im prawa, które stają się częścią ich statusu prawnego". Państwa członkowskie w preambule traktatu ustanawiającego EWG z odesłania do ludzi uczyniły deklarację pozbawioną znaczenia prawnego, a w przepisach traktatu również jedynie deklaratywnie wspomniały o zaangażowaniu obywateli w integrację. Tymczasem ETS z tych przepisów wyprowadził zasadę ustrojową Wspólnot - o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta