Vademecum Rzeczpospolitej - Prawo budowlane po zmianach: Pytania i odpowiedzi
PAWEŁ ZIEMSKI, DYREKTOR DEPARTAMENTU PRAWNEGO W GŁÓWNYM URZĘDZIE NADZORU BUDOWLANEGO
TYLKO W STAROSTWIE
Słyszałem, że gminy nie będą wydawać pozwoleń na budowę, gdzie więc będę mógł je uzyskać?
Tak, to prawda, ale dopiero od 1 stycznia 2004 r. Od tej daty pozwolenia na budowę będą wydawać tylko starostowie. Do tego czasu można je uzyskać w gminach, które zawarły porozumienia ze starostami w sprawie wydawania pozwoleń.
Obok domu wybudowałem budynek garażowo-gospodarczy. Okazało się, że wystarczy trochę zmienić projekt i mogę wybudować jeszcze jeden garaż, czy to prawda?
Radzę wystąpić do gminy (lub starostwa) z pytaniem, czy budowa dodatkowego garażu będzie istotnym odstępstwem od warunków pozwolenia na budowę, czy nie. Jeżeli okaże się, że tak, to lepiej, żeby czytelnik niczego nie dobudowywał bez uprzedniej zmiany pozwolenia na budowę. Gdyby jednak okazało się, że nie jest to istotne naruszenie pozwolenia, wtedy wystarczy zmienić rysunek i można dobudować dodatkowy garaż.
Jeżeli w tym roku otrzymam pozwolenie na budowę, ale rozpocznę ją w najbliższych dwóch latach, to czy po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej będę musiała uzyskać nowe pozwolenie?
Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej nie wpłynie na zmianę prawa budowlanego w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta