Zakorkowana sprawiedliwość
Sądownictwo cywilne A. D. 2003: powództwa z przeszkodami
Zakorkowana sprawiedliwość
Największą bolączką polskich sądów, także cywilnych, jest od lat przewlekłość procesów, opóźnienia jednych spraw często hamują rozpoznanie innych, a zatory generują kolejne nieprawidłowości
FOT. ANDRZEJ WIKTOR
Artykułem Marka Domagalskiego "Zakorkowana sprawiedliwość" rozpoczynamy cykl publikacji dotyczący niewydolności polskiego sądownictwa. Chodzi nam nie tyle o opis tego stanu, bo jest on już doskonale znany, lecz o poszukiwanie dróg naprawy.
Niesprawność polskiego sądownictwa, a szerzej mówiąc, wymiaru sprawiedliwości, w opinii Komisji Europejskiej może stanowić jedną z najistotniejszych przeszkód w pomyślnej integracji Polski z UE.
Wiadomo też powszechnie, że opieszała sprawiedliwość stanowi hamulec rozwoju gospodarczego i społecznego oraz obniża prestiż państwa w oczach jego obywateli.
Liczymy więc na pobudzenie dyskusji środowiskowej i społecznej na temat sposobów naprawy polskich sądów. Gotowi jesteśmy otworzyć dla tej dyskusji łamy.
MAREK DOMAGALSKI
Rozładowanie zatorów w sprawach gospodarczych ułatwiłoby działalność przedsiębiorcom. Usprawnienie procesów karnych może spowodować, że mieszkańcy miast poczują się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta