Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy nieodliczony może być kosztem podatkowym?

10 lipca 2003 | Dobra firma | AK

PODATKI W FIRMIE

VAT od zakupów związanych z działalnością opodatkowaną

Kiedy nieodliczony może być kosztem podatkowym?

Tej, zdawałoby się, prostej sprawy nie udało się do dziś uregulować tak, by nie budziła wątpliwości podatników, organów podatkowych i NSA.

Proszę o podjęcie na łamach DOBREJ FIRMY tematu kosztów uzyskania przychodu z tytułu nieodliczonego VAT - z przyczyn uchybienia terminom lub innych. Może Ministerstwo Finansów wypowie się wreszcie jednoznacznie na ten temat. Wciąż nie mamy pewności, kto ma rację - sąd czy ministerstwo - pisze czytelniczka.

Możliwość pomniejszenia podatku należnego o naliczony przy zakupach towarów i usług to podstawowe uprawnienie podatnika VAT. Skoro część wydatku na zakupy związane z działalnością można co do zasady "odzyskać", odliczając VAT naliczony od należnego, nie ma podstaw, by jednocześnie zaliczyć go do kosztów uzyskania przychodów w podatku dochodowym. Dlatego w art. 16 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz odpowiednio art. 23 ust. 1 pkt 43 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zapisano, że nie zalicza się do kosztów uzyskania przychodów podatku od towarów i usług. Od reguły tej są jednak pewne wyjątki.

VAT naliczony stanowi koszt uzyskania przychodów, gdy:

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2970

Spis treści
Zamów abonament