Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Z wyprostowanymi plecami

10 lipca 2003 | Publicystyka, Opinie | MB
źródło: Nieznane

- A mnie by się marzyło, żeby Śląsk miał autonomię, tak jak landy w Niemczech - uważa katowicki malarz Andrzej Urbanowicz. Irytuje go, że polska historia narzuciła konieczność nieustannego potwierdzania swojej polskości.

Z wyprostowanymi plecami

W połowie XIX wieku nie było na Górnym Śląsku Niemców ani Polaków - byli Górnoślązacy. Później musieli oni wybierać między tymi dwoma narodami. Ale poczucie odrębności było wciąż silne - podtrzymywało je między innymi duchowieństwo. Na zdjęciu procesja Bożego Ciała w Świętochłowicach

FOT. RAFAŁ KLIMKIEWICZ

MAREK BASTER

Dzięki Ślązakom, którzy w ostatnim spisie powszechnym przyznali się do narodowości śląskiej, Polska dowiedziała się czegoś nie tylko o Śląsku, ale i o sobie. Zaskoczeni mogą być tylko ci, którzy pytania, "kim naprawdę jestem" dotąd sobie oszczędzali - twierdzą zwolennicy uznania Ślązaków za narodowość. Prawa takiego odmawiają im polskie sądy. Sprawę rozstrzyga więc Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu.

"Nigdy nie oddamy naszego Śląska folksdojczom!!!!!!". "Szkoda, że jak po wojnie wysiedlali Niemców, to nie pozbyli się wszystkich z Górnego Śląska". "Niech tylko spróbują secesji, a na całym Śląsku nie pozostanie kamień na kamieniu". Po ogłoszeniu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2970

Spis treści
Zamów abonament