Druga strona medalu
Druga strona medalu
Rozpiętość rocznych stóp zwrotu z akcji w USA
Zainteresowanie funduszami emerytalnymi nasila się przy okazji ogłaszania kolejnych oficjalnych rankingów przygotowywanych przez Komisję Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych (KNUiFE). Oceniają one, niestety, tylko jeden z elementów procesu inwestycyjnego - zyski. Całkowicie ignorują natomiast drugą stronę medalu - możliwe straty.
KNUiFE można porównać do początkującego inwestora giełdowego z niewielkim portfelem i jeszcze mniejszą znajomością finansów, którego interesuje tylko to, ile zarobił w ostatnim roku. Nie martwi go zaś wcale fakt, że ryzykował przy tym dużo więcej, niż musiał, a prowizje maklerskie pochłonęły większość spekulacyjnych zysków.
Takie podejście byłoby wystarczające w latach 50., ale dziś jest już absolutnym przeżytkiem. Przez pół wieku rozwoju nowoczesnych finansów w USA wypracowano rzetelniejsze metody oceny wyników funduszy. Ujęto je w standardy prezentacyjne obowiązujące uczestników rynku. Ranking KNUiFE nie został jednak oparty na wzorcach amerykańskich. Jest pogorszoną kopią systemu powstałego w 1999 roku w Chile. Ograniczono się po prostu do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta