Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przygraniczne ożywienie

10 lipca 2003 | Ekonomia | AB ZL AR

Bronią się najlepiej zorganizowane targowiska

Przygraniczne ożywienie

  • Zarabiać, ale i zadbać - komentarz

Największe bazary

Choć już przed 5 laty zapowiadano rychły koniec przygranicznych targowisk, to największe spośród nich dziś rozbudowują się i unowocześniają. Stagnacja gospodarcza w Niemczech i osłabienie złotego wobec euro pomogło ożywić handel przy zachodniej granicy. Gorzej jest na Wschodzie. Perspektywa wprowadzenia wiz nie zwiększyła obrotów na przygranicznych bazarach, którym sporą cześć hurtowych klientów odbierają największe targowiska pod Łodzią i w Warszawie.

Marcin Peterlik z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową:

Obecnie obserwowane ożywienie wynika z przejściowych różnic kursowych, które nie zahamują wyraźnej tendencji do kurczenia się handlu na przygranicznych bazarach. Na Wschodzie pierwsze załamanie nastąpiło po zaostrzeniu warunków prawnych przekraczania granicy pięć lat temu. Po zapowiedzianym już wprowadzeniu wiz dla podróżnych ze Wschodu, nastąpi kolejne silne tąpnięcie w handlu targowiskowym.

Oszałamiający boom targowiskowy z połowy lat 90. był zjawiskiem jeśli nie ocierającym się o gospodarczą patologię, to na pewno nienaturalnym; wynikał z prostej przyczyny - braku dostatecznie rozwiniętej infrastruktury handlowej. Teraz po...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2970

Spis treści
Zamów abonament