Różnice już na wstępie
Różnice już na wstępie
WALDEMAR GRELOCH
Wstępne zgromadzenie wierzycieli jeszcze na etapie postępowania w sprawie ogłoszenia upadłości może przesądzić o tym, czy możliwe będzie zawarcie układu, czy też upadłość będzie zmierzała do likwidacji majątku dłużnika.
Wprowadzenie tego nowego organu (wstępnego zgromadzenia wierzycieli) przez ustawę z 28 lutego 2003 r. - Prawo upadłościowe i naprawcze (dalej: ustawa) znacząco zwiększa wpływ wierzycieli niewypłacalnego dłużnika na przebieg prowadzonego postępowania upadłościowego.
Dotychczasowa regulacja odrzucała tzw. zasadę autonomii wierzycieli, która, najprościej mówiąc, oznacza przyznanie im prawa decydowania o składzie osobowym organów sprawujących zarząd masą upadłości czy też o sposobie przeprowadzenia likwidacji majątku upadłego. W takim ujęciu decyzje w najważniejszych kwestiach związanych z postępowaniem upadłościowym podejmują wierzyciele, a sąd sprawuje jedynie ogólne zwierzchnictwo, występując w roli nadzorcy, a nie decydenta.
Nowa regulacja jest kompromisem między dotychczasową koncepcją, w której...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta