Opinie - Komentarze
Opinie - Komentarze
Starzy do pracy
Koniec z programem wcześniejszych emerytur, wiek emerytalny podwyższa się z 60 do 65 lat - reforma emerytur zmierza do utrzymania przy pracy starszych osób. Stawka jest tak duża, że szczyt UE postanowił w Sztokholmie w marcu 2001 r. podwyższyć do 50 proc. wskaźnik średniego zatrudnienia osób w wieku 55 - 64 lat do 2010 r. Sytuacja wyjściowa i użyte środki różnią się w każdym kraju.
Z porównań międzynarodowych wynika, że wstrząsy w drugiej połowie kariery zawodowej nie były wszędzie takie same. W większości krajów rozwiniętych dominuje od prawie 30 lat tendencja redukowania z rynku pracy mężczyzn ponad 55-letnich. Profesor socjologii z Uniwersytetu Paryż-V, Anne-Marie Guillemard rozróżniła 4 grupy krajów zależnie od zdolności oporu wobec tego zjawiska.
Obok Japonii, gdzie spadek był wyjątkowo słaby (-9 proc.) w latach 1971-2001, do I grupy zaliczyła też Szwecję (-16), USA (-11), Portugalię i Irlandię, gdzie populacja 55 - 64-letnich jest zatrudniona w ponad 60 proc. Druga grupa to średni poziom, powyżej 50 proc., są w niej Kanada (-27), Wielka Brytania (-26) i Dania. Niemcy (-41) i Hiszpania (-30) tworzą III grupę z poziomem zatrudnienia ok. 50 proc. i silnym spadkiem w ostatnich latach. Ostatnia grupa, z progiem poniżej 40 proc....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta