Ile kosztuje człowiek
Unia Europejska walczy z handlem ludźmi
Ile kosztuje człowiek
RYS. ROCH FOROWICZ
FILIP JASIŃSKI, STANA BUCHOWSKA
Statystyki podają, że rocznie na całym świecie sprzedawanych jest od 700 tys. do 2 mln ludzi. Doskonale zorganizowanemu systemowi współpracy międzynarodowych przestępców zintegrowana Europa na razie przeciwstawia plik aktów prawnych.
Główną przyczyną handlu ludźmi jest bieda, bezrobocie, brak edukacji i dostępu do źródeł pomocy w tzw. krajach źródłowych oraz chęć czerpania zysków z taniej i nieewidencjonowanej siły roboczej przez pracodawców z wysoko rozwiniętych tzw. państw docelowych.
Próby przeciwstawienia się temu zjawisku na gruncie prawa międzynarodowego pojawiły się na początku XX w., przyjęto wówczas liczne konwencje odnoszące się także do praw kobiet i dzieci.
Programów jest dużo
Państwa Unii Europejskiej, które dopiero w pierwszej połowie lat 90. poświęciły większą uwagę problematyce walki z przestępczością zorganizowaną, zdały sobie sprawę, że grupy przestępcze ciągnące zyski z komercyjnego prowadzenia domów publicznych i propagowania pornografii poważnie rozszerzyły swoje wpływy. Przepisy traktatowe, zalecenia Rady UE i uchwały Parlamentu Europejskiego nie pozwalały Unii na faktyczną walkę z handlem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta