Od 1 maja 2004 praca w Unii
Od 1 maja 2004 praca w Unii
- Praca w państwach UE
- Krok po kroku do pracy w Unii
Katarzyna Zacharewicz kiedyś była dziennikarką we Wrocławiu, teraz pracuje w służbach prasowych Parlamentu Europejskiego. W Brukseli na razie jest na stażu, który trwa pół roku. W tym czasie stażyści mogą liczyć na 1000 euro pensji miesięcznie.
(C) AFP
Od 1 maja 2004 r. każdy z nas będzie mógł swobodnie pracować w Wielkiej Brytanii, Holandii, Danii, Szwecji, Irlandii oraz prawdopodobnie we Włoszech. - Czy jednak trzeba rzeczywiście czekać jeszcze 10 miesięcy? - Jest sposób, żeby legalnie pracować w Unii już dziś. I nie trzeba być wcale lekarzem ani informatykiem.
Dziś praca w Europie Zachodniej obwarowana jest wieloma ograniczeniami. Zmieni się to po naszym przystąpieniu do Unii Europejskiej.
Jednak nie od razu po 1 maja 2004 r. będziemy mogli pracować w dowolnym kraju członkowskim. Okres przejściowy na podejmowanie pracy przez Polaków w krajach UE wynosi 7 lat i jest podzielony na trzy części (formuła 2+3+2). Co to znaczy? Po pierwszych 2 latach, a następnie po kolejnych 3 latach od naszego wstąpienia do Unii, może on zostać zniesiony. Jednak niektóre kraje - Wielka Brytania, Holandia, Irlandia,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta