Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Cena człowieka

16 lipca 2003 | Nauka i Technika | ŁK
źródło: Nieznane

Nie serce, płuca czy wątroba są dziś najcenniejszymi częściami ludzkiego ciała. Najdroższy jest szpik kostny

  • Syntetyczne organy
  • Czarnego rynku w Polsce nie ma
Cena człowieka

ogłoszenie wyroku (c) AFP

Obok Indii głównym zagłębiem organów są Chiny. Sprzedawane tam organy pochodzą od ludzi skazanych na śmierć. Od roku 1984 obowiązuje w Chinach ustawa, zgodnie z którą ciała i organy skazańców mogą zostać wykorzystane, jeśli nikt nie zgłasza się po ciało lub zgodzi się na to sam skazaniec albo jego rodzina.

W poniedziałek sąd w niemieckim mieście Kassel ogłosił wyrok w sprawie Austriaka Michaela Brandta. Jego przewinienie polegało na próbie handlu organami do przeszczepu. Brandt oferował na niemieckiej aukcji internetowej ludzką nerkę. Żądał 75 tys. dolarów. Jednak to nie nerki są najdroższą częścią ludzkiego ciała. Najcenniejszy jest szpik kostny - za kilogram (a tyle przeciętnie ma każdy z nas) można otrzymać 23 mln dolarów.

Plany handlowe Brandta pokrzyżował dziennikarz telewizji RTL, który umówił się z nim na spotkanie, z ukrycia sfilmował negocjacje i zawiadomił policję. Brandt, choć skazany na cztery miesiące więzienia w zawieszeniu i 2000 euro grzywny, jest zadowolony, że transakcja nie doszła do skutku - dzięki temu wciąż...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2975

Spis treści

Konflikt na Bliskim Wschodzie

Zamów abonament