Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie czekając na cud

16 lipca 2003 | Regiony Polski | MS

Niemieccy biznesmeni nie kwapią się do inwestowania w Opolskiem

Nie czekając na cud

  • Dr Witold Potwora, Uniwersytet Opolski, Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Opolu
  • Najwięksi inwestorzy zagraniczni wg PAIZ

Wielokulturowość, tradycyjna pracowitość mieszkańców i położenie na przecięciu szlaków komunikacyjnych - to niewątpliwe atuty regionu. Tymczasem poważnych inwestorów jest stosunkowo mało, w przeciwieństwie do bezrobotnych, których liczba - po upadłościach kolejnych firm - rośnie w dramatycznym tempie.

Jeszcze kilka lat temu wydawało się, że region będzie chętnie odwiedzany przez inwestorów. Dla ich wygody w strategii województwa przewidziano nawet budowę lotniska. Sygnały były zachęcające. Na początku lat 90. uroczyście otwarto fabrykę lodów Sch?llera w Namysłowie. Wielki kapitał przybył do Zakładów Przemysłu Tłuszczowego w Brzegu, dając początek spółce Kama Foods. W Górażdżach pojawili się Belgowie, którzy przejęli większościowy pakiet udziałów cementowni. Koreański koncern Daewoo kupił fabrykę samochodów dostawczych w Nysie i zakład części samochodowych w Opolu. Odżywkę dla dzieci Ovitę, produkowaną w stolicy regionu, przejęła Nutricia. Koło elektrowni Opole swoją fabrykę płyt kartonowo-gipsowych wybudował norweski Norgips, a w Opolu i Oleśnie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2975

Spis treści

Konflikt na Bliskim Wschodzie

Zamów abonament