Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dyrektywy wyznaczają kierunek zmian

16 lipca 2003 | Prawo | AG
źródło: Nieznane

Polskie podatki przed integracją

Dyrektywy wyznaczają kierunek zmian

Już kilka tygodni temu na łamach dodatku "Nasza Europa" ("Kiedy trzeba płacić", "Rz" nr 133 z 9 czerwca br.) rozpoczęliśmy cykl artykułów poświęconych polskim podatkom przed przystąpieniem do UE. Teraz będziemy kontynuować ten temat na stronach "Prawo co dnia". Na początek przypomnienie tego, co już napisaliśmy. W kolejnych odcinkach wskażemy, jakie różnice są i pozostaną oraz jak wiele przepisów musimy jeszcze dostosować.

VADEMECUM RZECZPOSPOLITEJ

VAT to podatek wymagający szczególnie wiele dostosowań do norm unijnych. Wyznacznikiem dla niego jest zaś VI Dyrektywa 77/388 z 17 maja 1977 r. Reguluje ona podstawowe zasady VAT, czyli podmiot, przedmiot, podstawa opodatkowania, zwolnienia itd., pozostawiając gdzieniegdzie krajom członkowskim możliwość dokonania własnych wyborów.

Wybór istnieje tylko tam, gdzie dyrektywa wprost nań wskazuje i tylko w takim zakresie, w jakim go określa. Dotyczy to na przykład możliwości zastosowania stawek obniżonych. Zasadą jest tylko to, że stawka obniżona nie może być niższa niż 5 proc.

VI Dyrektywa nie jest jedynym aktem dotyczącym VAT na poziomie ponadnarodowym. Inne to np. VIII Dyrektywa 79/1072 z 6 grudnia 1979 r., wprowadzająca zasady zwrotu podatku płaconego w państwach Unii...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2975

Spis treści

Konflikt na Bliskim Wschodzie

Zamów abonament