Vademecum Rzeczpospolitej: Zagospodarowanie przestrzenne po zmianach - Rozdziały I-II: Mocna pozycja studium; Plan bardziej szczegółowy
Mocna pozycja studium Spis treści
STUDIUM UWARUNKOWAŃ
Aktami planowania miejscowego w dalszym ciągu są: studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy (dalej: studium) oraz miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (dalej: plan miejscowy).
ZGODNOŚĆ Z PLANEM
Nowa ustawa o zagosp. przestrz. podniosła rangę studium. Dała mu możliwość wywierania silniejszego od dotychczasowego wpływu na kształt planów miejscowych. Te ostatnie, sporządzane do 11 lipca 2003 r., miały być spójne ze studium. Obecnie zaś ustalenia studium są wiążące przy sporządzaniu planów miejscowych, a wójt czy burmistrz (prezydent miasta) muszą je uwzględniać w projekcie planu. Ewentualna jego sprzeczność z jakimkolwiek ustaleniem studium powoduje - co do zasady - nieważność planu w myśl art. 28 ust. 1 ustawy o zagosp. przestrz.
W KAŻDEJ GMINIE OBOWIĄZKOWO
Studium sporządzają obligatoryjnie wszystkie gminy dla całego swego obszaru. Te z nich, które dotychczas go nie mają, zobowiązano do uchwalenia studium w ciągu roku od wejścia w życie ustawy o zagosp. przestrz., czyli do 11 lipca 2004 r. Brak studium uniemożliwia uchwalenie planów miejscowych. Wobec tego dla obszaru, na którym przewiduje się inwestycje celu publicznego o znaczeniu krajowym i wojewódzkim,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta